Współczesny monter mebli – Zagrożenia

W dzisiejszych czasach montaż mebli w samodzielny sposób nie jest żadną nowością. Meble zakupione w marketach budowlanych w większości montujemy samodzielnie korzystając z instrukcji obsługi. Jednak czy robimy to bezpiecznie ? O tym kilka słów..

Współczesny monter mebli, tak z pewnością nazwało się wielu z Was urządzając własne „M”. Marząc o pełnej funkcjonalności, dopasowaniu do desingu wnętrza korzystamy z pomocy profesjonalnych stolarzy lub posiadając organiczny budżet, czy też chcąc być samodzielni dokonujemy zakupów mebli w marketach budowlanych, meblowych lub Internecie. Meble zakupione w tego typu kanałach sprzedaży w większości nie są sprzedawane jako gotowy wyrób, a wyrób do samodzielnego montażu.

Przystępując do montażu zawsze powinniśmy w pierwszej kolejności zaznajomić się z instrukcją montażu. Z własnego doświadczenia wiem, że tego typu instrukcje zawierają zazwyczaj szczegółowy sposób montażu oraz jedno zdanie na temat bezpieczeństwa: „Montażu dokonuj w sposób bezpieczny korzystając jedynie z profesjonalnych i atestowanych narzędzi” A co z informacją  o zagrożeniach na jakie narażony jest monter?

O tym niestety zapomniało wielu producentów. Czyniąc pracę przyjazną i bezpieczną chciałbym przybliżyć Wam kilka informacji o zagrożeniach i sposobach jak się przed nimi chronić.

Montaż mebli to nic innego jak praca związana z obróbką drewna lub materiałów drewnopochodnych (płyty pilśniowe, MDF, itp.). W pracy napotkamy ryzyko, które może doprowadzić do urazu w związku z: obsługą narzędzi zasilanych prądem lub ręcznych, niewłaściwą ergonomią stanowiska montażu mebli lub też transportem elementów ciężkich i wielkogabarytowych. Do jednych z najważniejszych czynników mogących stanowić zagrożenie monterowi mebli możemy zaliczyć:

  1. brak ubrania roboczego – to główny i podstawowy czynnik prowadzący do zranień, stłuczeń, pochwyceń. Pamiętajmy o obuwiu zakrywający całą stopę, nigdy nie montujmy mebli: na boso, w skarpetach, klapkach. Górna część odzieży zawsze powinna być dopasowana do naszego ciała: bluza zapięta na zamek, koszula na guziki, zaś mankiety powinny posiadać ściągacze. Dolną cześć odzieży powinny stanowić długie spodnie.
  2. transport i przenoszenie – przewożąc kartony z elementami z marketu pamiętaj o ich właściwym zabezpieczeniu przed przesuwaniem. Przenosząc elementy wielkogabarytowe, dostatecznie ciężkie lub zasłaniające widoczność korzystajmy z pomocy drugiej osoby np. szwagra, przyjaciela czy też uprzejmego sąsiada.
  3. wymuszona pozycja ciała i ergonomia – przystępując do montażu zadbajmy o ergonomiczne stanowisko pracy. Zazwyczaj montaż dokonywany jest na podłodze, więc pamiętamy o miękkim materiale pod kolana. Dokonując montażu w pozycji, gdzie mamy przez dłuższy uniesione ręce do góry róbmy krótkie przerwy na poprawę ukrwienia kończyn. Wykonując otwory w ścianach lub drewnie zadbajmy o właściwe wietrzenie pomieszczenia lub wykorzystajmy domowy odkurzacz do odciągnięcia pyłów jakie powstają w trakcie obróbki.
  4. ruchome części maszyn, urządzeń i narzędzi, narzędzia ręczne – korzystając z narzędzi mechanicznych tj.: wiertarka, wkrętarka, piła pamiętajmy, że obracające się ich elementy mogą doprowadzić do pochwycenia luźnych elementów ubioru, co mogłoby się wydawać mało prawdopodobne, ale również nieupiętych włosów lub brody. Wiercąc otwory w ścianie na umocowanie szafki lub półki pamiętajmy o sprawdzeniu przebiegu przewodów elektrycznych w ścianie. Zawsze do obsługi narzędzi mechanicznych wykorzystujmy obie ręce, co zabezpieczy Nas przed  wyrwaniem z rąk narzędzia lub co gorsze uszkodzeniem stawów w kończynach. Tego typy sytuację często spotykamy przy niekontrolowanych zatrzymaniu wiertła, poprzez napotkany twardy element lub „zakleszczenie” w ścianie.
  5. prąd – pamiętaj o korzystaniu z przedłużaczy o odpowiedniej długości, posiadających całą osłonę przewodu dobrze połączonego w wtyczką. Niekontrolowane rozłączenie się przewodów może prowadzić do zwarcia, porażenia lub zatrzymania narzędzia będącego w trakcie pracy np.: w ścianie lub płycie. Wyciągając wtyczkę z kontaktu zawsze jedną ręką przytrzymuj kontakt, co zabezpieczy go przez wyrwaniem.

Jak domyślacie się są to tylko nieliczne czynniki, które mogą stanowić zagrożenia współczesnego montera mebli. Pamiętamy o tym, aby właściwie przygotować się do „tak prostej roboty”, inaczej możemy narazić siebie, naszych bliskich lub zwierzęta domowe na tak nieprzyjemne w skutkach zagrożenia.

Bezpiecznego montażu !

»
Copyright BHPLAB 2019. All rights reserved. Polityka prywatności