Klimatyzacja w pomieszczeniu pracy a zdrowie pracownika

Klimatyzacja w pomieszczeniu pracy to rarytas czy też duże zagrożenie dla naszego zdrowia? 

Oto jest pytanie!

W ostatnim czasie kiedy letnie upały są na co dzień często korzystamy z rożnych metod chłodzenia i poprawiania własnego komfortu cieplnego. Czy to w samochodzie czy w miejscu pracy. Pytanie o klimatyzację często też padało w ostatnim czasie na naszych szkoleniach okresowych.

Klimatyzacja, jak każda inna instalacja musi podlegać okresowym kontrolom i konserwacjom przez specjalistów z tego zakresu. Zanieczyszczone oraz niedezynfekowane systemy wentylacyjne nie tylko nie spełniają swojej roli, ale stają się dużym zagrożeniem dla osób przebywających w pomieszczeniach, gdzie nawiewane jest powietrze z takiej instalacji. W instalacjach klimatyzacji panuje bardzo duża wilgotność, a co w połączeniu z wysoką temperaturą stwarza idealne miejsce do rozwoju wielu mikroorganizmów tj. np.: pleśń lub bakterie legionellozy.

Co Nam grozi?

Dość częstym problemem spotykanym wśród grupy pracowników pracujących w pomieszczeniach klimatyzowanych jest duża absencja w okresie letnim, która głównie dotyczy chorób układu oddechowego (grypa, katar, chrypa) oraz układu mięśniowo – szkieletowego (bóle mięśni, stawów itp.).

Jakie są obowiązki?

Podstawowym obowiązkiem jest regularna konserwacja i czyszczenie kanałów nawiewnych klimatyzacji oraz wymiana filtrów. W przypadku pracodawcy to jego podstawowy obowiązek. Mamy też do tego prawo, aby zweryfikować w odpowiednich komórkach zakładu czy takie zabiegi są prowadzone.

Jak zapobiegać rozwoju zagrożeń?

Recepta jest bardzo prosta. Podstawowym znaczeniem w wystąpieniu ryzyka dolegliwości chorobowych jest utrzymanie całej instalacji wentylacyjnej i klimatyzacyjnej w należytej sprawności oraz czystości. Pomocne mogą być w tym 3 zasady, tj.:

  • coroczne okresowe kontrole stanu technicznego i czystości instalacji w pomieszczeniach oraz pojazdach,
  • uzdatnianie wody wykorzystywanej w instalacjach klimatyzacji,
  • okresowe prowadzenie dezynfekcji przeznaczonymi do tego środkami chemicznym.

Natomiast w zakresie ochrony układu mięśniowo – szkieletowego możemy zaradzić poprzez:

  • umieszczenie nawiewów do klimatyzacji nie bezpośrednio na osobę,
  • nie tworzenie przeciągów,
  • optymalne dobranie temperatury do warunków pracy.

Pozdrawiam,

Tomasz Ołyński

Specjalista ds. bhp i ppoż.

«
Copyright BHPLAB 2019. All rights reserved. Polityka prywatności